Czechmusic.net
... průvodce českou a slovenskou hudbou...

Aktuality


Pavol Hammel - The Best of Live 8.4.2014 (recenze koncertu) 26.06.2019

Zjevil se z ničeho nic včera v Neratovicích. Ve městě, kde na legendy českého bigbítu chodí v průměru 30 lidí. Včera jich bylo přes šedesát. Pavol byl trochu překvapený malou účastí, ale kdyby viděl těch dvacet lidí na Abraxasu, asi by to bral jako úspěch. Zda jít či nejít jsem nepřemýšlel ani chvilku, takových jmen se v Neratovicích objevuje poskrovnu. Ale trochu jsem se bál, jestli to bude k poslouchání. Slyšel jsem nějaké amatérské nahrávky z koncertů z posledních let, a měl jsem z nich dojem, že s Hammelovou hlasovou jistotou to jde z kopce. Ale když nic jiného, čekal jsem skvělé instrumentální výkony. Byl jsem překvapen dvakrát. Hammel zpíval naprosto suverénně, a co předváděl Juraj Burian na kytaru, to se nedá popisovat, to se prostě musí slyšet.
Koncert měl podtitul Best of Live, daly se tedy očekávat největší pecky. To se splnilo jen částečně, poměrně hodně prostoru bylo věnováno písním z alba Nočná galéria, které určitě nejsou špatné, ale prostě nejsou best of.
Z těch největších hitů asi paradoxně vyčnívala Smutná ranná elektríčka, kterou odehráli Hammel s Burianem sami v duu, jen dvě španělky a zpěv. Přesto to byla nejtvrdší skladba koncertu, kytarová smršť, jaká se hned tak neslyší. Skvěle vyzněla také Medulienka s téměř flamencovými kytarovými kreacemi, za které by se nestyděl ani nebožtík Paco de Lucia. A Šesť starcov, opět nabitá neuvěřitelnou energií, včetně Hamelova vypjatého zpěvu, s pro mě objevným komentářem (skladba z r. 1968 prý měla skrytě připomenout, že tehdejší Československo přišla osvobodit vojska šesti členských států Varšavské smlouvy).
I když mi pár těch nej... hitů chybělo (třeba Zvoňte zvonky, nebo Ľalia poľná), výběr skladeb nakonec nebyl až tak důležitý. Potvrdilo se, že dnešní hlavní Hammelovou devízou je výběr skvělých muzikantů, kteří v tomto případě navodili perfektní komorní šanson-jazz-rockovou atmosféru (v obsazení Vítek Pospíšil klávesy - Petr Tichý kontrabas - Michal Pajdiak perkuse - Juraj Burian sólová kytara - Pavol Hammel doprovodná kytara).
Nádherný večer.


Další foto ZDE:Poslední aktualizace 26.06.2019 www.Czechmusic.net